Anglonubijské kozy v Hamru

Toto důstojné plemeno koz jsme začali chovat kvůli vynikajícímu mléku. Psal se rok 2010 a narodila se naše první koza. Jmenovala se Dodinka. Letos nás, ve věku 14 let, opustila. Vychovala nám 25 kůzlat, poslední 3 roky byla starostlivou babičkou odstavených koziček. První její připuštění byl Spitfire van Oudwoude, toto spojení nám přineslo chovnou kozu Máňu, která nám dala základ našeho chovu. Vynikající matka, dojka i společnice.

1-pripusteni-spitfire  Dodina-ctyrcata  Dodinka-2018  Dodinka-2019

Tam, kde je kladen důraz na kvalitu mléka, je mléko anglonubijských koz na prvním místě.

Z prvnotního nadšení se stal dlouholetý koníček, který nám přinesl mnoho chovatelských přátel doma i v zahraničí. Jezdili jsme sbírat zkušenosti na západ, do zemí, kde chov těchto zvířat má dlouholetou tradici. Nejvíc nám otevřely oči chovy v Anglii, zemi původu. Přivezli jsme během let, než nám import zastavil brexit, několik chovných koz i kozlů. Jsme členy British goat society, stále sledujeme chovatelské trendy, připouštěná spojení, zdravotní problematiku a veterinární zkušenosti. Pomalu se ale chystáme do chovatelského důchodu.

standard plemene anglonubijská koza

Anglonubijská koza byla vyšlechtěna za účelem zvýšení výnosu produkce masa i mléka zejména v zemích s horkým podnebím. Jedinci plemene anglonubijských koz se zlepšují s věkem. Rostou pomaleji a dojivost stoupá. Plodnost při dobré výživě dosahuje často trojčat i čtyřčat. Ve srovnání s jinými plemeny je mléko anglonubijských koz jiné. Má vyšší obsah tuku i bílkovin, v UK se uvádí v průměru tuk 4,8% a bílkovina 3,8%. Nubie, která nadojí 5 litrů mléka, vyprodukuje tedy výrobci sýra ekvivalent nádoje české kozy s bílkovinou 3%, ve výši 7,5 litru denně.

 • HLAVA: Krátká, se základnou lícní kosti na nejvyšší části hlavy, která se rovná vzdálenosti od nosu k čelistnímu kloubu. Klabonos. Jiný tvar nosu se nepřipouští
 • OČI: Středně velké, šikmo a široko od sebe, mandlového tvaru
 • UŠI: Dlouhé a visící, nasazené nízko na hlavě, široké a otevřené, delší než nos
 • ÚSTA: Zuby přední spodní by měly korespondovat s horní dásní. Předkus čelisti by neměl být penalizován za předpokladu, že zuby nejsou při skusu vidět ven.
 • KRK: Dlouhý bez oringlí. ROHY Pokud je zvíře rohaté, měly být posazené daleko od sebe a měly by vést vzad bez jakéhokoliv zakřivení ven.
 • HRUĎ: Kohoutek by měl být vysoký, ramena dobře, plynule přecházející do těla, široká plec s velkým prostorem pro srdce. Přední nohy rovné, zpříma stavěné.
 • TĚLO: Dlouhé, záď může být o něco vyšší, než je u kohoutku, za předpokladu, že nedochází k zakřivení páteře
 • OCAS: Zahnutý ocas (prasečí) není ideální.
 • PAZNEHTY: Přiměřená velikost ke kosti, úhledný, rovný, hladké vespodu
 • SRST: Krátká, bez dlouhých chlupů
 • VEMENO: Kulovité, které je připojeno k tělu širokou základnou, hedvábné, nepříliš masité. Přední upevnění by mělo být rozšířeno i dopředu, aniž by se vytvořila kapsa mezi vemenem a břichem, nevisísí na zem, bez rozdělení na poloviny, struky symetrické, které jsou dostatečně daleko od sebe a směřující mírně vpřed, nejsou velké a nevzhledné, a měly by být jasně odlišitelné od vemene. Mléčné žlázy dobře průchozí.
 • BARVA: Barva a znaky jsou povoleny všechny kombinace. VÝŠKA Průměrná u kozlů 90 cm, u koz 80 cm

anglo-nubian.org.uk.cz

Anglonubijské kozy

Img_3875  Wayward-traymar-u-nas-2  


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Telefon

+420 602353556

Adresa

Hamr 27, Veselí nad Lužnicí, 391 81